Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев.
Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".
От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта.
Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс.
Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф.
Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама".
Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив
Екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония ще представят проекта „Да обичаш Гершуин“, който включва творби на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време, съобщиха от Драматично-куклен театър "Константин Величков" в Пазарджик.
Събитието ще се състои трети октомври на Голяма сцена в пазарджишкия театър, уточняват още те.
През юни концерт- спектакълът беше представен в Пловдив.
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.
Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.
Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.
Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната
Юндер Ремзи ще открие първата си самостоятелна изложба в сградата на Радио Шумен на 30 октомври, съобщи Деница Мичева, организатор в Центара за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) - Обединен детски комплекс (ОДК) "Анастас Стоянов".
Ремзи е дългогодишен възпитаник на "Арт" школата с ръководител Теменуга Христова. Шестокласникът е носител на редица престижни национални и международни отличия в областта на изобразителното изкуство.
От 2020 г. всяка година до сега е част от Клуб "Успелите деца на България" на Фондация "Димитър Бербатов", допълни Мичева.
През изминалата учебна година Юндер Ремзи участва в представителна изложба на ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Министерството на образованието в София, в пленерите с Международно участие "Мостове на приятелството" в Шумен и "Силата на природата" в Синая, Румъния. Рисунки на Юндер са селектирани за участи
Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.
Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.
Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.
Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С
Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.
По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.
55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва своя 5-годишен празник.
„Роден за музиката и оставил част от себе си във всяка нота, във всеки акорд, маестро Робев продължава да вълнува и вдъхновява. Той даде своето огромно сърце на хилядите артисти, хористи и публика, които имаха честта да се срещнат с него. Съвършен артист и музикален магьосник, той черпеше енергия от партитурата и я предаваше на сцената – вълнуващо и незабравимо“, казва дъщеря му, музикалният журналист и хоров диригент Татяна Робева.
Шумен ще бъде домакин на петнадесетото издание на Националния пленер по живопис „Шуменско плато“ от 28 август до 5 септември, съобщиха от пресотдела на Община Шумен.
В него ще участват общо десет художници. Петима от тях са от Шумен, а пет от други градове.
В творческия форум ще се включат Галина Халачева и Николай Тодоров от Добрич, Милена Младенова от гр. Бяла, Петър Тепсизов от Ямбол, Пламен Бешков от Пловдив и членовете на Дружеството на шуменските художници: Димитър Балкански, Емилия Дочева, Надежда Русева, Снежана Ценова и Спартак Паскалевски.
Откриването на пленера ще бъде на 28 август от 16:30 часа на откритата тераса в двора на „Зеленото училище“ на Шуменското плато.
Форумът няма определена тематична или жанрова насоченост, като участниците имат пълна свобода да реализират творческите си идеи и търсения в
Галерия „Интро“ представя изложбата „Малки формати“ на Катрин Томова.
Експозицията ще бъде открита на 31 октомври и ще продължи до 16 ноември, съобщават организаторите.
„Големите формати в маслената живопис винаги са били нещо като запазената марка в творчеството на Катрин Томова. Сега нейната най-нова изложба, показана в галерия „Интро“, вероятно провокирана и от мащаба на пространството, сякаш търси преобръщане на всичко онова, което публиката би очаквала. Но ефектът от нея по-скоро потвърждава личните пластически принципи на художничката, развити в „големите“ платна“, казват от екипа.
Катрин Томова е родена на 24 април 1967 в София. Посещавала е школата по живопис, организирана от вицепрезидента на Есенния салон Пиер Рамел в Париж, където е живяла от 1989 до 1991 г. Първите си самостоятелни изло
Изложба за будителите на Родопите през Възраждането бе открита днес в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ – филиал „Стар център“ в Смолян.
Експозицията възкресява образите на родопските просветители, духовници, учители йеромонах Григорий (Поп Глигорко), Рада Казалийска, Христо Попконстантинов, Стою Шишков и други.
Гости на откриването на изложбата бяха ученици от СОУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Освен с националните будители, трябва да се гордеем и с талантливите хора на Родопите, които са ни оставили много богата писменост и култура, каза при откриването Светлана Хаджиева, библиотекар.
Тя допълни, че в изложбата са представени основоположниците на просветното дело в Средните Родопи. Йеромонах Григорий е пръв родопски книжовник и борец за национална българска църква, основоположник на школа в Родопите, която успя
С именити български гости - диригент и солист, започва есенният сезон на Симфониета – Враца, съобщиха от оркестъра.
За първи път на врачанска сцена ще излязат диригентът и композитор Любомир Денев-син, вдъхновител на редица млади български музиканти в съвместните им изяви с филхармония „Пионер“, на сцени като Музикферайн -Виена, Концертхаус Берлин, зала "България".
Под диригентската му палка ще се представи цигуларят Стоимен Пеев, който печели първите си конкурси още като ученик във Варненското музикално училище и участва в програмата на „Концертхаус“ - Виена.
Двамата ще гостуват на врачанска сцена на 5 септември в съвместен концерт със Симфониета-Враца от цикъла „Майстори на цигулката“.
„Концертът е за меломани, страхотна музика, много предизвикателна. Ще предложим „Концерт за цигулка&ld
Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.
Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.
„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.
Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун